250BXC33MEFC10X20
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
918685
Description
CAP ALUM RAD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
250BXC33MEFC10X20 PDF
Type Description
Series:BXC
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:33 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)