63ZLH100MEFCTA8X16
VIGOR # :
918710
Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL
DataSheet
63ZLH100MEFCTA8X16 PDF
Type Description
Series:ZLH
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:344 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:160 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)