100YXF4.7MEFCTA5X11
VIGOR # :
918725
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL
DataSheet
100YXF4.7MEFCTA5X11 PDF
Type Description
Series:YXF
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:4.7 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:27.3 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:65 mA @ 100 kHz
Impedance:2.5 Ohms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)