50SLV1M4X6.1
VIGOR # :
918816
Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD
DataSheet
50SLV1M4X6.1 PDF
Type Description
Series:SLV
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:1 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:8 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:12 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size:0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)