10MS510MEFCT54X5
VIGOR # :
918846
Description
CAP ALUM 10UF 20% 10V RADIAL
DataSheet
10MS510MEFCT54X5 PDF
Part Status:Active
Capacitance:10 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:16 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:24 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.059" (1.50mm)
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):0.256" (6.50mm)