420MXG100MEFCSN20X30
VIGOR # :
918884
Description
CAP ALUM 100UF 20% 420V SNAP
DataSheet
420MXG100MEFCSN20X30 PDF
Type Description
Series:MXG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:420 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:860 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.204 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)