25ZL2200MEFCG412.5X35
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
918903
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
25ZL2200MEFCG412.5X35 PDF
Type Description
Series:ZL
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.38 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.4 A @ 100 kHz
Impedance:15 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)