400BXW220MEFR18X50
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
918959
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V T/H
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
400BXW220MEFR18X50 PDF
Type Description
Series:BXW
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.22 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.745 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)