25ZLG470MEFC8X20
VIGOR # :
918992
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
DataSheet
25ZLG470MEFC8X20 PDF
Type Description
Series:ZLG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:880 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.6 A @ 100 kHz
Impedance:20 mOhms
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)