200VXG470MEFCSN25X30
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
918997
Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
200VXG470MEFCSN25X30 PDF
Type Description
Series:VXG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.75 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.625 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)