420BXW100MEFR18X30
VIGOR # :
919061
Description
CAP ALUM 100UF 0.2 420V RADIAL
DataSheet
420BXW100MEFR18X30 PDF
Type Description
Series:BXW
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:420 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:780 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.755 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)