25SGV470M10X10.5
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
919064
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
25SGV470M10X10.5 PDF
Type Description
Series:SGV
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:490 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:588 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)