16MS722MEFCT54X7
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
920529
Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
16MS722MEFCT54X7 PDF
Type Description
Series:MS7
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:22 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:42 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.059" (1.50mm)
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)