350USC470MEFCSN25X50
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
920776
Description
CAP ALUM 470UF 20% 350V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
350USC470MEFCSN25X50 PDF
Type Description
Series:USC
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.55 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.57 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)