35MXC15000MEFCSN25X50
VIGOR # :
920783
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP
DataSheet
35MXC15000MEFCSN25X50 PDF
Type Description
Series:MXC
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:15000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.72 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.278 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)