450USH270MEFCSN25X35
VIGOR # :
920784
Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
DataSheet
450USH270MEFCSN25X35 PDF
Type Description
Series:USH
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:270 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.03 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.842 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)