400MXY220MEFC22X50
VIGOR # :
921005
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V RADIAL
DataSheet
400MXY220MEFC22X50 PDF
Type Description
Series:MXY
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.08 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.242 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.315" (8.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)