200WA47MEFCGC16X16
VIGOR # :
921018
Description
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL
DataSheet
200WA47MEFCGC16X16 PDF
Type Description
Series:WA
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:313 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:469.5 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)