16NXA47MEFCTG5X11
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
921091
Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
16NXA47MEFCTG5X11 PDF
Type Description
Series:NXA
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Bi-Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:54 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:81 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)