450HXC120MEFCSN22X45
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
921247
Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
450HXC120MEFCSN22X45 PDF
Type Description
Series:HXC
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:120 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.19 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.666 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.850" (47.00mm)