400MXK560MEFCSN25X55
VIGOR # :
921252
Description
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP
DataSheet
400MXK560MEFCSN25X55 PDF
Type Description
Series:MXK
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:560 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.32 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.248 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):2.244" (57.00mm)