25TGV820M12.5X16
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
921274
Description
CAP ALUM 820UF 20% 25V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
25TGV820M12.5X16 PDF
Type Description
Series:TGV
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:820 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):74mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:600 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size:0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)