16PX10000MEFC16X31.5
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
921292
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 16V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
16PX10000MEFC16X31.5 PDF
Type Description
Series:PX
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.95 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.2425 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.299" (33.00mm)