25SZV33M6.3X5.5
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
921351
Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
25SZV33M6.3X5.5 PDF
Type Description
Series:SZV
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:33 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:77 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:140 mA @ 100 kHz
Impedance:1 Ohms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)