250VXG560MEFCSN25X40
VIGOR # :
921389
Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
DataSheet
250VXG560MEFCSN25X40 PDF
Type Description
Series:VXG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:560 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.11 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.165 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)