50TRV47M8X10.5
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
921405
Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
50TRV47M8X10.5 PDF
Type Description
Series:TRV
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:175 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:350 mA @ 100 kHz
Impedance:360 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)