63ZLJ390MG412.5X20
VIGOR # :
921473
Description
CAP ALUM 390UF 20% 63V RADIAL
DataSheet
63ZLJ390MG412.5X20 PDF
Type Description
Series:ZLJ
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:390 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.095 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:41 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)