50YXG4.7MEFC5X11
VIGOR # :
921502
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL TH
DataSheet
50YXG4.7MEFC5X11 PDF
Type Description
Series:YXG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:4.7 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)