50YXH1000MEFCG412.5X40
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
921523
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
50YXH1000MEFCG412.5X40 PDF
Type Description
Series:YXH
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.752 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.92 A @ 100 kHz
Impedance:21 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)