580LSU1500MNB64X119
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
921526
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 580V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
580LSU1500MNB64X119 PDF
Type Description
Series:LSU
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1500 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:580 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:5.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:7.28 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.110" (28.20mm)
Size / Dimension:2.520" Dia (64.00mm)
Height - Seated (Max):4.803" (122.00mm)