400CFX6.8MEFCT810X16
VIGOR # :
921605
Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 400V RADIAL
DataSheet
400CFX6.8MEFCT810X16 PDF
Type Description
Series:CFX
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:6.8 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:66 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:220 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.709" (18.00mm)