500HXW100MEFR18X45
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
921626
Description
CAP ALUM 100UF 20% 500V THRUHOLE
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
500HXW100MEFR18X45 PDF
Type Description
Series:HXW
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:920 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.38 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.850" (47.00mm)