450MXG100MEFCSN25X25
VIGOR # :
921650
Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
DataSheet
450MXG100MEFCSN25X25 PDF
Type Description
Series:MXG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:890 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.246 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)