80USC1500MEFCSN20X30
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
921661
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 80V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
80USC1500MEFCSN20X30 PDF
Type Description
Series:USC
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1500 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:80 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.415 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)