16YXH2700MEFC16X20
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
921716
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RAD TH
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
16YXH2700MEFC16X20 PDF
Type Description
Series:YXH
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2700 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.771 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.53 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)