100YXG270MEFC16X25
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
921724
Description
CAP ALUM 270UF 20% 100V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
100YXG270MEFC16X25 PDF
Type Description
Series:YXG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:270 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:625 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.25 A @ 100 kHz
Impedance:73 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)