100ZL270MEFCG412.5X35
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
921740
Description
CAP ALUM 270UF 20% 100V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
100ZL270MEFCG412.5X35 PDF
Type Description
Series:ZL
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:270 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:780 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.56 A @ 100 kHz
Impedance:52 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)