63ZLJ180M10X16
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
921781
Description
CAP ALUM 180UF 20% 63V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
63ZLJ180M10X16 PDF
Type Description
Series:ZLJ
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:180 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:600 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.2 A @ 100 kHz
Impedance:76 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)