35MXG8200MEFCSN22X45
VIGOR # :
921796
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 35V SNAP
DataSheet
35MXG8200MEFCSN22X45 PDF
Part Status:Active
Capacitance:8200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.85 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.2775 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.850" (47.00mm)