80VXG5600MEFCSN35X50
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
921809
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 80V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
80VXG5600MEFCSN35X50 PDF
Type Description
Series:VXG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:5600 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:80 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.72 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.278 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)