400LLE1R5MEFC8X9
VIGOR # :
921854
Description
CAP ALUM 1.5UF 20% 400V RADIAL
DataSheet
400LLE1R5MEFC8X9 PDF
Type Description
Series:LLE
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1.5 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:30 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:60 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)