35ZLH1200MEFCG412.5X25
VIGOR # :
922001
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL
DataSheet
35ZLH1200MEFCG412.5X25 PDF
Type Description
Series:ZLH
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:1200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.74 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.9 A @ 100 kHz
Impedance:15 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)