50ZLH220MEFCUA10X16
VIGOR # :
922025
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
DataSheet
50ZLH220MEFCUA10X16 PDF
Type Description
Series:ZLH
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:685 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.37 A @ 100 kHz
Impedance:42 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)