35YXJ3300MSG16X31.5
VIGOR # :
922060
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL
DataSheet
35YXJ3300MSG16X31.5 PDF
Type Description
Series:YXJ
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:3300 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.76 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.45 A @ 100 kHz
Impedance:19 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.319" (33.50mm)