100PK100MEFCT810X16
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
922086
Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
100PK100MEFCT810X16 PDF
Type Description
Series:PK
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:380 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:456 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)