100MXC820MEFCSN22X30
VIGOR # :
922097
Description
CAP ALUM 820UF 20% 100V SNAP
DataSheet
100MXC820MEFCSN22X30 PDF
Part Status:Active
Capacitance:820 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.32 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.518 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)