10ZLK1000M10X16
VIGOR # :
922170
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
DataSheet
10ZLK1000M10X16 PDF
Type Description
Series:ZLK
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:765 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.55 A @ 100 kHz
Impedance:38 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)