10YXG1000MEFC8X20
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
922199
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
10YXG1000MEFC8X20 PDF
Type Description
Series:YXG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:630 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.05 A @ 100 kHz
Impedance:69 mOhms
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)