16ML68MEFC6.3X5
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
922371
Description
CAP ALUM 68UF 20% 16V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
16ML68MEFC6.3X5 PDF
Type Description
Series:ML
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:68 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:70 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:105 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.256" (6.50mm)