350BXC68MEFCGC18X25
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
922458
Description
CAP ALUM 68UF 20% 350V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
350BXC68MEFCGC18X25 PDF
Type Description
Series:BXC
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:68 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:588 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.47 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)